Operace siamských dvojčat Bernarda a Artura Limovy proběhla v Riu de Janeiru, přesto díky nasazeným brýlím s virtuální realitou bylo možné propojení chirurgů z Great Ormond Street Hospital v Británii a operovat tak ve virtuálním prostředí společně jako v jedné místnosti.
Konkrétně operaci provedl Brazilský chirurg Gabriel Mufarrejov pod taktovkou britského kolegy Noora ul Owase Jeelaniho.
Celý proces trval 27 hodin, zahrnoval 7 operací a celkem se na něm podílelo téměř 100 zdravotníků.
Již měsíce před samotnou operací měly možnost lékařské týmy díky projekcím ve virtuální realitě vytvořených na základě snímků z magnetické rezonance a výpočetní tomografie možnost testovat různé druhy vhodných technik.
Dle slov Noorem ul Owase Jeelaniho „Bylo skvělé vidět anatomii a provést operaci ještě předtím, než jsme ty děti vystavili riziku“.
Virtuální realita nachází své uplatnění i v nácviku operativních metod pro budoucí chirurgy či ulehčení při učení lidské anatomie, kdy můžete poznávat lidské tělo zevnitř a prohlížet ho ze všech stran, úhlů a pohledů v různých vrstvách.
Pražský IKEM využívá virtuální realitu s 3D modely orgánů u nejnáročnějších operací jater u dětí. Chirurgové zde ve virtuální realitě konkrétně plánují specifické zákroky na individuálních modelech pro každého pacienta.
Poslední dobou virtuální realita slouží i k diagnostickému a terapeutickému využití u fobií, závislostí, rehabilitací, poruch příjmu potravy, autismu a posttraumatických stresových poruch.
Comentários